Проєкт перспективного плану, який зараз доопрацьовують в облдержадміністрації, ляже в основу майбутнього адміністративно-територіального устрою країни. Це офіційна супровідна частина нового-старого плану формування громад, про існування якого було відомо давно, але який ніхто – ні жителі громад, ні голови «добровільних» об’єднань, ні сільські голови, ні керівники районів і депутати облради від районів, в очі не бачили, допоки він не вигулькнув на засіданні Кабміну ось у такому вигляді. Але сьогодні мова не про те, хто, для чого і чому саме так його малював.
Що ж цей план пропонує Новоселиччині?
Отже, почнемо з найскандальнішого кута району – Чорнівки, яка у цьому плані, все таки, об’єднана не з Чернівцями, а з Топорівцями і Колінківцями. Не буду переповідати заново ситуацію довкола приєднання Чорнівки до Чернівців, блокування сміттєзвалища тощо. Про це, мабуть, читачі пам’ятають.
Сільський голова Чорнівки Георгій БОТА прокоментував ситуацію очікувано гостро:
– Перший заступник голови ОДА Богдан Ковалюк та начальник департаменту ОДА Віктор Подорожний фактично обдурили громаду села Чорнівка, підписавши «Протокол проведення консультацій посадовими особами Чернівецької обласної адміністрації та представниками громади села Чорнівка Новоселицького району» 21 грудня 2019 року про те, що Чернівецька ОДА зобов’язалася «Не вносити змін до Перспективного плану формування територіальних громад Чернівецької області (в частині Чорнівської сільської ради) без згоди громади села Чорнівка». Його все ж направили на розгляд урядовій комісії 20 січня в Мінрегіони, змінивши Перспективний план, де Чорнівка «об’єднується» з Топорівцями та Колінківцями, а не з м. Чернівці. Я зареєстрував ще одне звернення Чорнівської сільської ради до голови ОДА Сергія Осачука наступного змісту:
«Чорнівська сільська рада Новоселицького району Чернівецької області просить Вас під час здійснення доопрацювання Перспективного плану формування громад Чернівецької області (в частині с. Чорнівка) залишити наше село в складі Чернівецької об’єднаної територіальної громади.
Просимо врахувати той факт, що рішенням Чернівецької міської ради від 31.08.2015 року №1697 та рішенням Чорнівської сільської ради від 09.07.2015 року №01-39/15 надані згоди обох рад на добровільне об’єднання громад м. Чернівці та с. Чорнівки (копії рішень додаються).
Крім того, 08.12.2016 року в м. Чернівці були проведені громадські слухання щодо добровільного об’єднання територіальних громад міста Чернівці та села Чорнівка. Такі ж обговорення відбулися і в селі Чорнівка 12-31 жовтня 2016 року. З метою зняття напруги, ще раз просимо не розглядати інших варіантів формування об’єднаної громади, ніж приєднання громади с. Чорнівка до громади Чернівців, неухильно дотримуючись Методики формування територіальних громад в контексті 20 км зони до міст обласного значення та волевиявлення жителів Чорнівки та Чернівців.»
Наскільки нам відомо, жителі Колінківців також не в захваті від долучення до Топорівців.
Не торкнулися зміни і Магальської громади. Що не дивно. Зв’язуватись з Троянівною – собі дорожче, розсудили, мабуть, в Кабміні. І залишили в перспективному плані Бояни і Припруття в одній громаді. Чи зможуть тут тепер хоч якось домовитись – велике питання.
Тепер Новоселицька міська громада. Тут до існуючих населених пунктів приєднали Динівці, Малинівку, Берестя і Довжок.
– Я усвідомлювала, що до нашої громади у Перспективному плані приєднають ще деякі села, – коментує голова ОТГ Марія НІКОРИЧ. – Тож, якщо Перспективний план набуде статусу Закону, звісно, ми його будемо виконувати. Нам і зараз не просто, а буде ще складніше. Доведеться вишукувати шляхи для додаткового заробітку і економії, проводити додаткову інвентаризацію земель, грошову оцінку тощо. Я ніколи не підтримувала укрупнення. В будь-якому випадку, остаточне рішення прийматиме сесія.
Щодо Тарасівців... Сесія сільської ради прийняла рішення і направила клопотання про приєднання до Новоселицької громади. Згідно чинного законодавства, це клопотання розгляне сесія і прийме рішення.
А тим часом, у новоявленому Плані, Тарасівці, а разом з ними ще три села - Щербинці, Жилівку і Форосне приліпили до Ванчиківецької громади. Чи втішені цим у Ванчиківцях і Костичанах та Черленівці?..
Аркадій ШОВА, голова Мамалигівської ОТГ, де межі громади залишили без змін, загалом цим задоволений:
– Якщо раніше існував сенс приєднання інших сіл, тепер, як я бачу, його вже немає. 12 тисяч населення – більш-менш оптимальний варіант для сільської громади.
Щодо Мамалиги, ті, хто готував документ і схему навіть не потрудилися вивчити матчасть, на схемі вказано дату формування Мамалигівської громади - 2019 рік, хоча насправді це сталося на 4 роки раніше.
Ось приблизно так. Чи зміниться щось у Перспективному плані, коли і чи дійде до примусового об’єднання, – сказати важко. Дуже просто спрогнозувати, що ця процедура супроводжуватиметься гучними скандалами. У влади один вибір – примусити до об’єднання. Але як це зробити найбільш безболісно не думає, здається, ніхто.
Андрій РОМАНЦОВ
Comentários