Мамалигівська ОТГ: Найбільша проблема - кошти все одно розподіляє "область"Найстарша громада на Новоселиччині, як відомо, Мамалигівська. Нещодавно Чернівецький Центр Розвитку Місцевого Самоврядування провів цілий прес-тур, щоб показати журналістам обласних видань і телеканалів буття цієї громади. Саме цього дня тут нарешті розпочалися роботи з будівництва нового адміністративного приміщення з центром надання адміністративних послуг. Проект масштабний і вартісний, який фінансується державою.

Крім того, що Мамалигівська громада "найстаріша", якщо можна так говорити про формування з 3-річною історією, вона і "найбідніша" (щодо власних доходів) серед громад району. Про те, як вдається господарювати і розвиватися в цих умовах розповів заступник сільського голови Володимир АНТОНЧУК. Цій громаді, яка прокладала шлях першою в Чернівецькій області, в умовах відсутності законів і актів, які регламентували діяльність об'єднаних громад, було непросто. Втім, тоді їм вдалося головне - використати можливості державного фінансування, яке на початку було доволі серйозним. За рахунок субвенцій у 2016 році тут поміняли вікна і двері в усіх школах і медичних закладах, купили автогрейдер і два шкільних автобуси. Створили опорну школу, яка попри всі виклики, успішно розвивається. Поміняли дахи у школах, замінили стару котельну в школі у Подвірному на сучасну, яка здатна працювати на газі і на подрібненій деревині, реконструювали старе приміщення у Подвірному, де створили пожежну команду, встановили вуличне освітлення на енергозберігаючих лампах в Мамализі і Драниці, відремонтували адмінбудівлю у Стальнівцях і виділили кошти в межах співфінансування на будівництво адмінцентру в Мамализі. Головне, що дало об'єднання - можливість прямих міжбюджетних відносин з держбюджетом і співпраці з міжнародними інституціями.

В рамках різних програм створено Центр економічного розвитку громади для підприємців, створюється сільськогосподарський кооператив. Мамалига приєдналася до "кліматичної угоди мерів", спрямовану на зменшення викидів СО2 в атмосферу, проекту "Енергоефективність громад-2", який передбачає введення посади менеджера з енергозбереженя. Однією з найбільших проблем тут називають значну залежність від обласної державної адміністрації. Розподіл коштів на різні проекти продовжує йти через ОДА. Це стосується і коштів сільської медицини, і на утримання та ремонт доріг. При тому, що на місці, безумовно, краще знають нагальні потреби громади. В результаті, наприклад, кошти виділені на ремонт доріг ще декілька місяців тому, лише зараз, під новий рік, починають "освоюватися", ця ж ситуація з грошима додаткової субвенції на сільську медицину тощо.

Особливою гордістю громади є опорна школа, яка увійшла у державний проект розвитку опорних шкіл. Проект продовжує працювати, залучаються міжнародні спонсори, є проекти на майбутнє. Енергоаудит всіх навчальних закладів дозволив визначити способи економії енергоресурсів, що вже сьогодні дозволяє говорити про значну економію бюджетних коштів і планування реальних подальших кроків в цьому напрямку. Триває впровадження медичної реформи. При всій її неоднозначності, на базі всіх лікувальних закладів громади створені неприбуткові комунальні установи, які вже отримали відповідні ліцензії, уклали відповідні угоди (за винятком однієї, яка в процесі) з Агенцією Охорони Здоров'я. Є, безумовно, певні труднощі в цьому процесі, які, тут впевнені, зуміють подолати.

В Мамализі не проти приєднання інших населених пунктів до об'єднаної громади. Оскільки сусіди з Новоселицького району не виявили, принаймні, поки що, такого бажання, тут поглядають у бік Хотинщини, зокрема й тому, що жителі деяких сіл сусіднього району обслуговуються в амбулаторіях Мамалигівської громади. Проблем у громади багато, з цим важко сперечатися. Зокрема це стосується нестачі освітньої субвенції, яка "формульно" розраховується відповідно до наповненості класів. В результаті кошти місцевого бюджету доводиться спрямовувати на зарплати працівників освіти, згортаючи чи пригальмовуючи інші проекти. Є проблеми і в галузі охорони здоров'я. Найактуальнішою залишається – стан доріг, зокрема у Подвірному та багато іншого. Попри все, люди у Мамалигівській громаді, порівняно з більш ""молодими" сусідами, налаштовані оптимістично.

310 перегляд0 коментар

Інформаційне агентство "НОВОСЕЛИЧЧИНА"

Керівник ІА "НОВОСЕЛИЧЧИНА" Андрій РОМАНЦОВ

+38-099-04-02-007 +38-095-08-33-441

Skype: rayoninfo;  Канал youtube: youtube.com/c/rayoninfo1;  google.com/+rayoninfo1

Email: rayoninfo@yahoo.com;   romashka2009471@gmail.com

  • Facebook Social Icon
  • YouTube Social  Icon
  • Instagram Social Icon
  • Google+ Social Icon
  • Flickr Социальной Иконка
  • RSS Социальной Иконка