top of page

На шляху до впровадження роздільного збору сміттяУ Новоселиці завершують міжнародний проект «Крок за кроком до роздільного збору сміття»


У м. Кишинів (Республіка Молдова) відбулася фінальна конференція транскордонного проекту «Крок за кроком до роздільного збору сміття». У зустрічі взяли участь представники всіх партнерів проекту, а саме: Новоселицької міської ради; ГО «Агенція економічного розвитку та транскордонної співпраці»; районної ради Фалешть; REC Moldova; ГО «Кутезаторул», примарії Сарата Веке.

Про результати проекту, заходи, проведені під час його реалізації, труднощі і перспективи розповіли учасникам конференції Новоселицький міський голова Марія Нікорич, керівник ГО «Агенція економічного розвитку та транскордонної співпраці» Світлана Скрикуляк, координатор проекту Артем Якімець, директор КП «Новоселицька міська тепломережа» Віктор Агратіна. Партнери високо оцінили роботу, проведену українською стороною і висловили сподівання на подальшу співпрацю у напрямку впровадження роздільного збору та утилізації сміття на Новоселиччині.

Подякував учасникам проекту регіональний директор програм EaPTC (Територіальне співробітництво країн східного партнерства) Ерк Роелоффс, який зазначив, що співробітництво з Новоселицькою міською радою триватиме і надалі, коли буде визначено напрямки майбутніх проектів під егідою ЄС.


- Ми очікуємо, насамперед, щоб цей проект дав поштовх для подальшої роботи в громадах партнерів щодо впровадження і розвитку роздільного збору сміття, - зазначила представник технічного секретаріату (м. Кишинів) Татьяна Удря. - Для нас головне, щоб робота не припинялася. Цей проект виявився досить вдалим. Він продемонстрував, що навіть у маленьких містах і селах є запит на те, щоб запроваджувати роздільний збір сміття. Нам дуже сподобався підхід до його реалізації, зокрема заходи, які були проведені у навчальних закладах м. Новоселиця. Це прекрасне партнерство, яке дає можливість сподіватися на наступні кроки, зокрема щодо роздільної утилізації сміття.

- Сподіваємось , що ця співпраця стане поштовхом для подальшої співпраці, і не тільки у цьому напрямку. Для нас цей проект став дуже вдалим і інноваційним, - зазначив менеджер проекту «Крок за кроком до роздільного збору сміття» Віктор Чимпоєш. - Мої колеги сьогодні багато говорили про хід робіт і результати. Але головним стало те, що перед тим, як почати виконувати матеріальну частину проекту, ми провели масштабне дослідження серед населення м. Новоселиця і Сарата Веке і визначили, що саме хочуть люди, яким чином запроваджувати роздільне збирання сміття. Нині вони підписують контракти про надання послуг з вивезення сміття. В цьому напрямку ми працюємо вже 12 років. За цей час створили практично ідеальну структуру у м. Фалешти, закуплено техніку - 6 машин, збудовано сортувальну станцію. Іншого, крім роздільної утилізації, немає, інакше – це безперспективний шлях. Я думаю, що і в Новоселиці буде сортувальна станція. Все залежить від наступних програм ЄС, але, насамперед, від зусиль і бажання самих новосельчан. Наша дружба і співпраця триває вже 10 років, я багато цікавого побачив у вас - в спорті, культурі, освіті і вихованні дітей. Тому, вважаю, ми ще багато корисного зробимо для Новоселиці і для нас, для молдовських партнерів

. - Головним у цьому проекті я вважаю те, що ми зуміли зробити чистішим довкілля, де житимуть наші діти і онуки, - зазначила Марія Нікорич. - Зуміли навчити учнів шкіл, вихованців дитсадків тому, що роздільне збирання сміття - єдиний шлях в напрямку боротьби за чисте довкілля. Цей проект сьогодні не завершується, ми працюємо над зміцненням матеріальної бази нашого комунального підприємства. Цей проект розпочався ще до створення об’єднаної територіальної громади. Тепер ми вже працюємо над впровадженням централізованого збирання сміття в інших населених пунктах громади. Триває повсякденна копітка робота з населенням щодо укладання угод на вивезення сміття, при тому, що вартість вивезення сміття не є високою - 21 гривня на місяць з одного жителя. Але поступово, сподіваюсь, жителі громади зрозуміють необхідність збереження довкілля. Ми, з свого боку, працюватимемо над впровадженням не тільки роздільного збирання, а й роздільної утилізації сміття. Сподіваємось, це прагнення зустріне підтримку з боку наших партнерів.

Нагадаємо, транскордонний проект «Крок за кроком до роздільного збору сміття» щодо запровадження роздільного збору сміття в приватних господарствах м. Новоселиця стартував понад рік тому. Було проведено низку конференцій, навчань, досліджень в рамках його реалізації. На фінальній стадії придбано 1600 контейнерів. В рамках реалізації проекту їх передають жителям приватного сектору міста, які мають відповідні угоди з КП «Новоселицька міська тепломережа». Користувачі підписали додаткові угоди на вивезення сміття та отримали в користування контейнери для зберігання побутових відходів. Також проведено інструктаж щодо того, яким чином збиратимуть відходи у жителів міста, а також щодо роздільного збирання сміття. Ще однією акцією, проведеною спільно Новоселицькою міською радою і Новоселицькою Агенцією Економічного розвитку та транскордонної співпраці, закладами освіти м. Новоселиця та відділом освіти РДА в рамках реалізації транскордонного проекту «Крок за кроком до роздільного збору сміття» стало прибирання лісосмуги на березі р. Прут.42 перегляди0 коментарів

Comments


bottom of page