Полтавщина, прошу зауважити, з наголосом на передостанньому складі, – не лише край галушок (тут наголос на останньому), самогону і шароварів. На цьому не раз наголошували журналістам із західних областей під час подорожі Полтавщиною у прес-турі: «Місцеві громади: досвід реформування на Полтавщині».
Полтавські розписи
При тому, що площа Полтавської області втричі більша від Чернівецької, населення за даними останніх переписів, навіть вдвічі не перевищує кількість людей, що живуть на території Буковини і Бессарабії. Тож тут можна вільно їхати дорогами півсотні кілометрів не проминувши жодного населеного пункту. А села, за кількісним показником, здебільшого важко співставляти з нашими. Головною метою подорожі було показати гостям з різних областей досвід реформи децентралізації на Полтавщині, яка є лідером в Україні за середнім доходом на кожного жителя громади, бездотаційністю громад і кількістю «реверсних» громад. Щоправда, «реверсну» дотацію можна вважати своєрідним «державним рекетом» фінансово спроможних громад – це коли держава встановлює певний норматив щодо податку на доходи фізичних осіб. Якщо громада, з розрахунку на одного мешканця, заробляє більше – держава частину цієї дотації забирає собі. Але це тема іншої розмови.
Тож Полтавщина, маючи 53 об’єднані громади (6 з них готуються до перших виборів) і за цим показником також перебуваючи серед лідерів, потерпає від схожих проблем і негараздів, маючи, втім, власну специфіку та долаючи негаразди у свій, також оригінальний, спосіб.
«Пришиб»
Перше на що звертають увагу туристи (будемо вважати нас такими), подорожуючи Полтавщиною, – «смішні» назви сіл. Але і в цьому родзинка козацького краю, де сам Гоголь зробив все що міг, щоб цей регіон став туристичною перлиною України. Ну хто не чув про Диканьку, Миргород чи Сорочинський ярмарок, чи, для прикладу, Полтавську битву. Правда тепер шведські прапори деінде потрапляють на очі: биті тут колись шведи нині будують на Полтавщині ЦНАПи. Не можна сказати, що на Полтавщині мало роблять для розвитку туризму – родзинок вистачає і перераховувати їх не буду. Гугл в поміч. Втім, втаємничені мені повідомили, що галушки в місцевих ресторанах (досить демократичні за цінами) - не справжні (рецепт не цілком автентичний), а «Калганівку» і «Хріновуху» настоюють не на самогоні, а на «Немирівській». То великий гріх. Готелі далекі від досконалості, а дороги… Ну, як скрізь. Щоб знали, якщо потрапили на вщент розбиту дорогу – найімовірніше ви на путівці «державного» значення. Центральні дороги в громадах здебільшого вкриті свіжим асфальтом. Але то був ліричний відступ.
Отже, Пришибська сільська громада Кременчуцького району серед тих, хто втрапив у перший вагон децентралізації. Невеличка громада сформована у 2015 році і має один із найвищих показників доходу на одного мешканця в Україні (близько 5500 грн.). Полтавщина, до речі, ще й лідер за кількістю укладених договорів міжмуніципального співробітництва. Тобто, в той час, як у нас, зазвичай, воліють замкнутися в кордонах громади, тут зрозуміли, що гуртом легше навіть райради «бити» і створюють міжгромадські об’єднання для вирішення певних питань. Це означає, що кілька громад спільно утримують соціальні об’єкти – медичні, культурні, туристичні. Пришибська таким чином бере участь в спільному утриманні ЦПМСД, який надає медичні послуги 25 тисячам пацієнтів з різних громад. До речі, в усіх громадах, крім, мабуть, саме Пришибської, до районних рад таке ж тремтливе ставлення як і у нас. Саме ці архаїзми додецентралізаційного періоду здебільшого вважають головним гальмом розвитку громад. Що, загалом, не дивно. Адже як віддати якимось громадам землі, за які сплачують ренту газовидобувні і гірничозбагачувальні компанії?! Золоте дно. Втім, рента не є головним джерелом доходів громад Полтавщини. Саме цим вони дуже відрізняються одна від одної. Але саме поруч із Пришибом розташоване одне із найбільших в Україні видобувних підприємств «Ferrexpo», власника Полтавського гірничозбагачувального комбінату екснардепа Костянтина Жеваго. Можливо, саме тому, в Кременчуцькому районі спротив об’єднавчим процесам був мінімальним. Сьогодні на «Ferrexpo» працюють жителі багатьох довколишніх сіл, отримуючи зарплати співмірні із польськими заробітками, а на багатьох соціальних об’єктах висять таблички «збудовано за підтримки…» (ясно кого). Благо це, чи навпаки?.. Втім, все це не дозволило Жеваго перемогти представника «Зе» на останніх виборах до ВР на окрузі у Горішніх Плавнях.
І знов, ліричний відступ. «Прокинутись в Горішніх Плавнях» - стало прислів’ям на Полтавщині. Жителі Комсомольська на бумі декомунізації ніяк не годні були визначитись із новою назвою свого міста, аж допоки одного разу не прокинулись в місті з новою назвою. Вольовим рішенням «Комсомольськ» назвали іменем зниклого села, яке було розташоване на території Пришибської сільради, в декількох кілометрах від сучасного міста. А, і да, кажуть саме тут тягнув перший строк Віктор Хведорович, не до ночі буде згадане.
До речі, в Пришибській ОТГ мають надію на розвиток промислового туризму. Ми побували на виробництві «Ferrexpo», на залізорудному кар’єрі, неподалік Пришибу. Масштаби вражають, як «Катерпіллер» вантажопідйомністю 180 тонн.
Однією з найбільших проблем громади, тим часом, є кваліфіковані кадри. Як нам зізналися – тут їх «купують»: квартирами, високими зарплатами, соціальними «плюшками». Таким чином «прикупили» лікаря, тепер шукають «шерифа» для поліцейської станції, яку невдовзі планують створити. За власні кошти перебудовують багатоквартирні будинки (спадок від розваленого радгоспу), провели вуличне освітлення, придбали шкільні автобуси, облаштовують водогони (питна вода – величезна проблема для багатьох населених пунктів краю). Провели капітальні ремонти у дитсадку «Чебурашка» та загальноосвітній школі. Скорочення шкільної мережі не є проблемою для багатьох громад Полтавщини. Через низьку щільність населення, шкільна мережа тут ніколи не була надто розвинена. Навпаки – відкривають нові навчальні заклади, зокрема – центри інклюзивної освіти і ДНЗ. На додачу, ОТГ закінчує зведення магістрального водогону між трьома селами. Кошти на будівництво водогону були виділені з місцевого бюджету та за кошти інвестора.
«Ламані кручі»
Таку назву має одна із найбільш мальовничих місцин Омельницької ОТГ (також Кременчуцький район). Сформована у тому ж 2015-му. А вже у 2018- му громада (вірніше її центральне село) стало переможцем конкурсу «Село року-2018». До складу Омельницької об’єднаної територіальної громади увійшло 20 населених пунктів, де проживає 5487 осіб. Для нас обсяги, відверто кажучи – незвичні.
Тут головна ставка на участь у різноманітних проєктах, що дозволяють залучити не бюджетні кошти. А якщо навіть і причини очевидної немає, тут її готові знайти, якщо треба – вигадати. Таким чином виникла ідея фестивалю «Чарівна симфонія козацтва» – свято на честь композитора Петра Чайковського. За віднайденою інформацією, прадід композитора Федір Опанасович Чайка походив з Омельника. На честь нащадка козацького роду вирішили провести фестиваль: склали проєкт, подали на участь у конкурсі Міністерства культури «Малі міста – великі враження». Кошторис – най буде мільйон. Дали. Мільйон. Фестиваль удався, зібрав тисячі людей. До речі, цей фестиваль в цих краях не єдиний, а між громадами є негласна угода – кожна громада везе своїх людей до сусідів на всі масові заходи. Справедливо, ефективно і всім приємно.
Але не фестивалями єдиними. В цій громаді намагаються співпрацювати з усіма міжнародними інституціями, які представлені в Україні і декларують підтримку громад: Despro, GIZ, PAUCI, ПРООН тощо. Саме таким чином засвітилися вулиці сіл Запсілля, Щербаки, Омельник, Демидівка. Про це раніше тільки мріяти могли. Реалізовано проєкти із облаштування садка, з реконструкції сільського клубу (це тепер не клуб, де на голову падає штукатурка, а сучасний культурно-спортивний комплекс «Дивограй»), де розміщено ще й ЦНАП. Ремонтують дороги, школи, клуби і дитсадки, облаштовують водогін і водовідведення, купують шкільні автобуси. Конкурсний проект GIZ щодо створення та функціонування центрів надання адміністративних послуг на територіях громад, став для Омельницької ОТГ ще одним ствердним кроком уперед. Із 50 представлених у конкурсі проєктів, Омельницька ОТГ потрапила до двадцятки кращих, а потім і до переможної дванадцятки.
Тут, до речі, не звільнено жодного працівника – голови сільрад стали старостами, секретарі – адміністраторами в Центрі надання адміністративних послуг. До речі, не скорочувались посади у навчальних закладах. При виконкомі Омельницької сільської ради почали функціонувати відділ соціального захисту населення, відділ культури та туризму, відділ освіти... Тобто, додалося нових робочих місць.
Ну і про туризм. Саме на розвиток цієї галузі покладають великі надії. А місцевість і справді чарівна – таких краєвидів немає, мабуть, більше ніде. Тож крім фестивалю Чайковського, який, тут переконані, стане щорічним, розробляються інші туристичні маршрути. Місцевість довкола річки Псьол завжди приваблювала туристів, але, здебільшого, місцевих. Саме на Червоному містку біля Псьолу вже роки проводиться регіональний фестиваль народної творчості “Омельницьке розмаїття”, який з кожним роком набуває все більшої популярності в багатьох районах Полтавщини та інших областях. Також на Псьолі є «Ламані кручі» - вражаюча місцевість, яка збирає любителів екстремального туризму з усієї України. Але це треба бачити...
Автопробігом по райраді
Одна з наймолодших громад Полтавщини – Опішнянська селищна ОТГ Зіньківського району. Право стати громадою тут, без перебільшення, виборювали протягом 2,5 років. Районні владні структури впиралися до останнього. Приєднавши лише одну Малобудищанську раду, тут, за кілька місяців існування, зроблено більше, ніж за всі роки сучасної історії Опішні. Вже зараз громада є «реверсною», тобто змушена віддавати частину доходів у держбюджет, а ЦНАП, збудований за підтримки Програми «ULEAD з Європою», вже готовий до відкриття. Тобто, свою частину угоди з облаштування приміщення громада виконала. Слово за Європою.
За менш ніж рік бюджет зріс з 11 млн грн., у 2018-му, до майже 62 млн гривень. Тут головним джерелом доходів є ПДФО, ну і немало приносить рента під газопромислами. Кошти, які «проїдалися» районними структурами, тепер повністю спрямовані на розбудову доріг та розвиток інфраструктурних об’єктів. Провели ремонти дитсадків і шкіл, облаштували сходи і санвузли. Налаштовані на впровадження роздільного збору сміття і встановлення ліхтарів на сонячних батареях, щоб не мати справу з бюрократичною тяганиною в «Обленерго».
Втім, головна ставка тут також на туризм. Опішня також стала переможцем конкурсу Мінкульту «Малі міста – великі враження». На виграні призові кошти провели культурно-гастрономічний фестиваль «СливаFest». Тут вважають головним не фестиваль, на підготовку до нього витратили в рази більше, ніж отримали на його проведення: ремонтували дороги, облаштовували стоянки, туалети та багато іншого. Місцеві мешканці пропонували ідеї, писали пісні, облаштовували приватні садиби для розміщення гостей, а господині готували смаколики зі слив до фестивалю.
Але головне - Опішня є столицею українського гончарства. Опішненська кераміка стала своєрідним етнічним символом української культури, світовим мистецьким брендом. Звісно, ми побували в Музеї українського гончарства. Що я вам скажу – треба бути, зазначив би Василь Бабух. Особливо влітку. Це просто бомба. І за місцем розташування, і за представленими мистецькими та народними творами. Знайшов я тут, до речі, і буковинську кераміку. Дуже своєрідна, виявляється, школа. Щоправда, між адміністрацією музею і владою громади є певні розбіжності у баченні співпраці, але й це подолають, адже мета у них одна, а Опішня спільна.
Скумекали на трьох
Ну і одна з найбільш унікальних громад Полтавщини – Мачухівська ОТГ. Унікальність її у тому, що у 2017 році об’єдналися села, які входять до трьох районів: Полтавський, Новосанжарський та Решетилівський. Вже перший рік існування цієї ОТГ дав наочні приклади успішності реформи децентралізації. Одним з основних досягнень нової громади стало поліпшення співпраці з підприємствами видобувної галузі, які здійснюють свою діяльність на її теренах.
Програма соціального партнерства з ДТЕК «Нафтогаз» лише в 2018 році принесла допомоги на 2,5 мільйона гривень. Це окрім рентних платежів, які сягнули більше 5 мільйонів гривень. Кошти були спрямовані на ремонт будинку культури, медичне обладнання для амбулаторій, ремонт доріг між населеними пунктами ОТГ. Саме від ДТЕК отримали сучасне медичне обладнання – електрокардіограф, безконтактний тонометр, стерилізатор, тощо.
Ще в одному напрямі громада стала одним з «піонерів» у державі. Мачухівська об’єднана територіальна громада налагодила співпрацю з громадою з іншої області - Коблівською ОТГ, що на Миколаївщині. Що ж, якщо можна між районами, то чому б не між областями? Пізніше приєдналися ще кілька ОТГ з різних регіонів Полтавщини – Михайлівська (Машівський район), Сенчанська (Лохвицький) та Омельницька (Кременчуцький). Домовилися про партнерство та співробітництво, що мають на меті забезпечити сприятливі умови для розбудови туристичної, агрорекреаційної та природоохоронної інфраструктури в двох областях. Чому б ні?
Щодо родзинки. У них вона є – команда вищої ліги з мотоболу «Дружба». Сам голова громади є затятим мотоболістом. Старий пустир спільними зусиллями перетворили на майданчик для мотоболу. Тепер збирають у селі спортсменів і вболівальників цього своєрідного виду спорту з усієї України.
Ну, десь ось так. Завдячуючи прес-туру в межах проєкту Харківського прес-клубу Media Hub Kharkiv за підтримки «Медійної програми в Україні», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) і виконується міжнародною організацією Internews.
І на завершення коротенького огляду кілька слів про саму Полтаву – гарне місто, яке швидше нагадує Хмельницький ніж Чернівці. До речі, згадавши Чернівці тут одразу знайшли між нами дві спільні риси – і у нас, і у них вже багато місяців немає ні голови міськради обласного центру, ні голови облдержадміністрації. І нічого, кажуть, ніхто навіть не помітив. Я звісно, уточнив, що в Чернівцях мер знову є. Але цього теж ніхто не помітив.
Андрій РОМАНЦОВ
Полатва-Пришиб-Омельня- Опішня-Мачухи-Новоселиця
Comments