Луганщина: Сєвєродонецьк, Щастя, Старобільськ – ці міста, в яких мені навряд чи колись би довелося побувати, якби не війна, були зазначені у програмі прес-туру: «Досвід реформ на Луганщині», куди мене запросив у подорож, аби познайомити із досвідом реформ на Луганщині, Харківський прес-клуб Media Hub Kharkiv за підтримки «Медійної програми в Україні».
Я тут бував і раніше, в 2015- 2016 роках з волонтерами, коли ми розвозили допомогу нашим бійцям, котрі майже без харчів і одягу боронили край від «рускага міра». Старобільськ був першим містечком, біля якого у лісі, заповненому табличками «Обережно, міни!», в дитячому таборі базувалися наші розвідники і «трійками» йшли «на той бік». В прямокутниках вулиць доволі великого Сєвєродонецька ми заблукали разом з навігатором, і якийсь привітний чоловік довго пояснював, як виїхати в бік Харкова. Щастя не пам’ятаю, але думаю і тут ми колись проїжджали дорогою до Кримського чи Первомайська. Тоді, в перші роки війни, з вікна «бусіка» з чернівецькими номерами всі ці села і міста виглядали однаково темними, сірими і непривітними, з ще не загоєними пораненнями: воронками і слідами від осколків на стінах, похмурими поглядами, заліпленими хрест-навхрест паперовими стрічками вікнами, численними блокпостами, через які пропускали лише у супроводі військового джипу, або по дзвінку, що нас чекають. Зараз, через 5 років війни, я, звісно, не відмовився побувати у цих місцях з іншою місією. Звісно, два дні - не термін, щоб побачити і зрозуміти життя Луганщини. Але зараз, потопаючи у весні, цей край виглядав зовсім інакше. Наче й немає війни.
Якби не було війни
З Лисичанського вокзалу таксист радо відвіз мене у готель «Мир» в Сєвєродонецьку. Дорогою матюкався на дороги, владу і «клятих сепарів». Вірніше, епітет був менш цензурний, але, о, диво, він не називав їх повстанцями. До речі, знає про Чернівці, що тут можна купити машину і є великий ринок. Розповідав про «Мир», який у 2014-му рознесли артилерією. Сьогодні, дякуючи численним постояльцям з міжнародних місій допомоги біженцям, спостерігачам ОБСЄ та іноземним (і українським) журналістам, готель, схоже, процвітає. Сєвєродонецьк - одне з найбільших міст Донбасу. З вересня 2014 року тут знаходиться Луганська військово-цивільна адміністрація, в якій ми побуваємо пізніше. Свого часу Сєвєродонецьк мало не зазнав долі Донецька та Луганська. Колись потужне промислове місто тепер напівпорожнє, більшість підприємств давно, ще навіть до війни, закрито і значну частину його жителів складають біженці - переселенці з окупованих територій України, переважно - з Луганська. Тут взагалі життя поділене на дві частини – нині і «до війни». Хоча, багато хто, згадуючи мирний час, висловлюється ще простіше і страшніше - «в минулому житті». Бо це й справді так. Ми, знаючи війну переважно з телеекрану, навряд чи зрозуміємо тих, кому довелося починати життя, фактично, з голої сторінки. У 2014-му в місті і довкола точилися запеклі бої. Сєвєродонецьк потерпав від обстрілів, бойовиків Мозгового і Дрьомова. Наприкінці липня 2014-го українські війська звільнили місто. Тепер, через 5 років, мало що нагадує про ті часи.
Не дотримуючись хронології, почну з відвідин Луганської облдержадміністрації (обласної військово-цивільної адміністрації), де з журналістами зустрівся заступник голови Геннадій Іваненко та інші чиновники обласної владної структури. Оскільки облради тут просто немає (військово-цивільна адміністрація керує без оглядки на представницькі структури) прийняли нас не те, щоб непривітно, але було схоже, що попередні делегації випили всю мінералку в околицях. Заступник голови розповідав про провадження на Луганщині реформ медичної та освітньої сфер, створення ОТГ, подолання наслідків російської збройної агресії. Загалом звичайна протокольна нудота. Багато говорили про дороги і вантажівки агрохолдингів, які їх руйнують. Щодо доріг - це окрема пісня. Навіть наші дороги, порівняно, автобани, якщо, звісно не згадувати Чернівці. Трасами державного значення майже неможливо рухатись - рятують лише узбіччя. А що робити, якщо зібране до залізничних станцій доводиться перевозити за десятки кілометрів. І найприкріше - така ситуація із дорогами на Луганщині була і до війни. З держбюджету їх ремонт фактично не фінансується, власних ресурсів не вистачає. Все це ОДА «доносить» до державної влади і депутатів - марно. Мріють про потяги Інтерсіті, про краще сполучення з Харковом. Луганщина ніколи не була у фаворі у центральної влади.
Хвалилися досвідом впровадження медичної реформи, великою кількістю підписаних декларацій, зарплатами лікарів після початку реформи, успіхами у створені обласних медичних закладів, адже раніше всі вони були сконцентровані у Луганську. У Сєвєродонецьку ж немає ні відповідних приміщень, ні обладнання, ні діагностичної та наукової баз. Досить вдало тут реалізували, кажуть, систему розподілення «доступних ліків» за електронними рецептами. Триває реформа освітньої галузі, реалізація освітньої програми «Схід і Захід разом» тощо. Продовжуються процеси створення об’єднаних громад, невдовзі вибори відбудуться у 8 ОТГ.
Пізніше ми побували у Об’єднаному центрі військово-цивільного співробітництва м.Сєвєродонецьк. Тут кілька хлопців у камуфляжі розповідали журналістам про свою непросту роботу у зоні бойових дій і прифронтових районах. Підрозділи Центру розташовані у найбільш «гарячих» точках Луганщини і, частково, Донеччини. Офіцери Об’єднаного центру єдині тут, хто йде на передову без зброї: розвозять харчі і воду, гуманітарну допомогу і ліки, тобто – все. Повідомляють саперів про міни, про руйнування і наслідки обстрілів, шукають безпілотники, загублені місіями ОБСЄ, котрим з асфальтованих доріг з’їжджати - зась. Але, головне для них - доносити у місця, де давно немає доріг і електрики, опалення і медичної допомоги, саме розуміння того, що Україна піклується і пам’ятає про них. А найстрашніша їхня місія - евакуація тіл загиблих і передача тіл на «той бік».
Якщо хотіти - буде
Але, все ж таки, найбільше вражень – від неурядових громадських структур, які зорганізувались в Сєвєродонецьку й інших містах Луганщини після початку війни. Як не сумно звучить - саме війна активізувала багатьох людей, підштовхнула їх до того, що будувати своє життя потрібно самим. А крім того, люди, які переїхали сюди з окупованих територій, змушені заново знаходити себе. І це їм вдається. Що справді вразило: усі громадські організації, де ми побували у ці дні, створювались, не з допомогою, а, швидше, всупереч бажанням місцевої влади. І як тепер кажуть ті, хто стояв у витоків цих громадських утворень - війна, попри все горе, яке вона принесла, виявила у багатьох якості, про які вони раніше і не підозрювали. Війна, жорстко виштовхнувши з зони комфорту, змусила багатьох переглянути не лише власне життя, а й ставлення до усього, що оточує. І зрозуміти, що саме вони здатні змінити його на краще.
Одна з таких організацій - молодіжний майданчик «Хочу Буду». Громадська платформа для нових починань, підтримки початківців громадської діяльності, декларує сприяння розвитку потенціалу активних людей, реалізації їх ідей та ініціатив. Вона насправді стала одним із центрів громадського життя в Сєвєродонецьку. Тут тобі курси комп’ютерної грамотності і іноземних мов, танців і електронної музики. Працюють з ранку до пізнього вечора без свят і вихідних. Арт-студія «Пісочниця», театральна студія, гімнастична і художня студії, покази фільмів і арттерапія, модельна агенція і багато іншого. Розміщується студія в орендованому приміщенні, за яке платять власними коштами, дякуючи невеличким внескам учасників та участі у міжнародних проектах. В чому велика відмінність - якщо у нас участь в міжнародних проектах - прерогатива, здебільшого влади, тут, на Сході, аморфну владу замінили активні громадські організації. І до їх складу входить усе більше людей.
Не менш цікавою організацією є кризовий медіа-центр «Сіверський Донець». Це, так би мовити, «серйозніша» структура. Створена свого часу як майданчик для взаємодії влади і громадянського суспільства, організація переросла у поважну структуру, відому далеко за межами Луганщини. Тут проводять прес-конференції і «круглі столи» політичних сил, видають книги і проводять наукові дослідження, навчають практикам вирішення конфліктів і приймають іноземні делегації. Що цікаво – у такому місті як Сєвєродонецьк немає жодного (!) друкованого інформаційного видання, відсутній навіть серйозний інформаційний медіа-ресурс. Дивна якась інформаційна політика в регіоні, де саме інформація є, мабуть, найпотужнішою зброєю. Нам багато розповідали про політично-громадське життя регіону, про нинішню його поліпартійність, при тому, що більшість партій в місцевих органах влади наче носять різні назви, фактично залишаються все тим же «Опоблоком». Цікавим є й те, що троє депутатів міськради представляють партію «САМОПОМІЧ», фактично, вони ж є засновниками кризового медіа-центру.
Щоб не переривати тему громадянського суспільства, розповім коротенько про ще одну громадську організацію, що у м. Старобільськ, хоча б тому, що ситуація тут дуже подібна. Громадське об’єднання Суспільний Центр «Дієва громада» утворилося також зусиллями переселенців, які з першу, та й зараз, стали катарактою для місцевої влади і значної частини місцевих жителів. Їх активність не вписувалася у розмірене життя «регіональної вотчини», а тому викликали скоріше спротив чим розуміння.
Заснували Суспільний Центр волонтери, котрі працювали поодинці. Спочатку метою була реабілітація переселенців. Згодом почали реалізовувати різноманітні проекти: освітні та культурні, організація стала партнером Національної команди проекту Фестивалю «З країни в Україну», проводять курси манікюру, перукарства, кондитерів, аніматорів, няні, фотографів, відеографів, швачок, SMM-менеджменту, створили креативний суспільний простір «STB city hub», міський мурал «Я люблю Старобільськ», навіть видали путівник по Старобільську, де розповіли про його основні цікавинки.
Тут жили Махно і Бендер
Старобільськ - досить велике містечко, загублене у вікових хвойних лісах Слобожанщини. Тут, вперше від початку подорожі, я почув українську мову не у відповідь чи в органах влади, а просто на базарі. Тут пишаються козацьким минулим і унікальною історією міста, яке колись входило до Харківської губернії. Тут точилися бої між військами Директорії УНР та Донськими козаками отамана Краснова. Під час громадянської війни і навіть після неї, Старобільськ був центром повстанського руху на півночі Луганщини, місто навіть було кілька днів «столицею» Радянської України під час ІІ-ї Світової.
Побував тут навіть сам батько Махно, на честь чого сьогодні його встановлено у бронзі на балконі над м’ясним магазином в центрі міста. Кажуть, десь біля Старобільську, сховані награбовані скарби Махна, тут ним укладено воєнно-політичну угоду з командуванням Червоної Армії про спільну боротьбу проти Врангеля. Також звідси, наче, починав свою подорож у вічність Остап Бендер. Тепер він і навіть Паніковській зустрічають гостей міста, поруч із стандартним воїном-визволителем та н е з р о з у м і л и м дядьком в папасі і гвинтівкою. А так - гарне зелене містечко, яке наче й справді зійшло зі сторінок Ільфа і Петрова.
Нинішня війна не оминула і його. «Руській мір» сюди так і не увійшов - врятували бійці батальйону «Айдар», які стали сьогодні місцевою самообороною та 80-ї аеромобільної бригади. Портрети загиблих у боях з терористами, поруч із червоно-чорним прапором та портретом Степана Бендери на стінах старовинної пожежної каланчі нагадують про часи, коли в лісах довкола блукали банди. В місті були теракт і вбивство мера. Місто встояло. Місцева самооборона тепер привела до ладу каланчу, в якій мешкали лише голуби. Їм толерантно залишили башту, з якої відкривається фантастичний краєвид. В середині – штаб самооборони. Тут я познайомився з батюшкою Володимиром Магленою, легендарною людиною, священиком, який першим у східній частині України перейшов до ПЦУ.
Вже три роки сидить у Старобільському СІЗО під слідством екс-регіонал Єфрємов. Кажуть, сідєлєц знатний, почувається непогано, а суди над ним, які раніше сприймалися як шоу, сьогодні уже мало кому цікаві. У вересні 2014 р., на прохання академічного товариства, до Старобільська евакуювали Луганський національний університет імені Шевченка. Він, вірніше його молодість, здається також додали життя на старовинні вулиці Старобільська.
«НЕ#УЙ ШАСТАТЬ»,
або «НЕХАЙ ЩАСТИТЬ»
Ну, і нарешті – Щастя, з якого хронологічно розпочалася подорож Луганщиною, але яким я, мабуть, завершу, як останнім форпостом перед окупованими територіями. Вже тут наші плани змінилися, бо вночі тут була сутичка із диверсійною групою. «Чого вони лізуть?» - запитав військового на блок посту, куди ми приїхали щоб, мабуть, побачити посічені кулями і осколками дорожні вказівники і надгробок Путіна. «Як чого, за ковбасою, Пасха скоро,» - пожартував військовий. А може і не пожартував. «Не#уй шастать». У Щасті нас зустрів веселий і щирий заступник директора Центру професійної освіти Луганського національного університету ім. Т. Шевченка, обласний отаман Українського козацтва, екс-боєць батальйону «Айдар», колишній комендант міста Щастя Віктор Ткаченко. Багато розповідає, показує, пригадує бої за Щастя у 2014-му, коли 52 бійця, зібрані з козаків - жителів міста вибили з нього «9-у роту» сепаратистів і взяли місто під контроль. Були тоді спроби взяти у полон самого Ткаченка, понад місяць перебував у полоні його син, якого разом з іншими козаками обміняли на полонених сепаратистів. Тут, фактично, народився батальйон «Айдар», який разом з бійцями української армії взяли під контроль Луганську ТЕС. Вона й сьогодні єдине джерело електроенергії для всієї Луганщини. На ТЕС нас, зрозуміло, не пускають, стіни посічені осколками, на прохідній - кулемети і портрети загиблих захисників електростанції.
Саме Щастя - не людне. Багато хто виїхав у перший рік війни. На центральній площі - мами з дітьми годують голубів. Щастя є! Але поруч - розбита будівля колишнього універмагу «АТБ», вікна деінде ще заліплені навхрест стрічками. Побували в Центрі професійної освіти Луганського національного університету ім. Т. Шевченка, який очолює Віктор Ткаченко. Діти опановують різні робочі професії, щоб потім поїхати на навчання в Харків, Дніпро. Чи повернуться?
В Новопсковському лісництві ми посадили «алею журналістів». Тут, неподалік, щороку проходить фестиваль байкерів, куди збираються фанати «харлеїв» і «девідсонів» з усієї України і світу. Кажуть, варто побувати. Якщо відійдете трохи далі і вбік - там десь має рости «моя» вишенька. А ще побували у першій в Україні об’єднаній територіальній громаді - Новопсковській ОТГ, що утворилась 13 липня 2015 року. Найбільше вразили не «сонячні» вуличні ліхтарі, і навіть не ідеальна центральна дорога в центрі Селища, і не роздільний збір сміття, все це нам відомо. У селищі немає бездомних псів! Але про це варто розповісти окремо.
Потім була виснажлива дорога бездорожніми шляхами до Сватова, потяг, на який ледь встигли і який спізнився на 1,5 години від сусідньої станції, як за 50 км, фанфурики від «настоянки глоду», на всіх підходах до станції - мабуть, найпопулярнішого напою місцевих «бомжів». Був Куп’янськ і перон просто завалений вялено-копченою рибою всіх видів і розмірів... Хіба можна втиснути враження від такої подорожі в одну статтю? Ну ось, як міг - втулив.
Андрій РОМАНЦОВ
Сєвєродонецьк-Щастя-Старобільськ
Commenti