top of page

Сьогодні - День санепідслужби і День художника

10 жовтня - 283-й день року за Григоріанським календарем. До кінця року залишається 82 дні. У XX і XXI століттях цей день відповідає 27 вересня Юліанського календаря.

У цей день у світі відзначаються Всесвітній день психічного здоров'я, Всесвітній день каші, Всесвітній день повітряних зміїв, Всесвітній день бездомних, Всесвітній день боротьби зі смертною карою, Міжнародний день геологічної схованки, Міжнародний день сценічного менеджменту, Всесвітній день зомбі.


В Україні - День працівників стандартизації і метрології, День працівників державної санітарно-епідеміологічної служби, День художника, у Німеччині - День бабусь, у Польщі - День посадки дерев, у Вірменії - Свято врожаю, в США - Метричний день, День сумочки, День подяки пастору, День подяки духовенства, День кальмарів і каракатиць, День прикраси торта, День "Люблю твоє волосся", День "Обійміть барабанщика", День ангельського бісквіта, в Самоа, Токелау - Свято дитинства "Біле неділю", у Білорусі - День працівників культури, у Таджикистані - День фалака, на Кубі - День початку боротьби за незалежність, у Шрі-Ланці - День армії, на Фіджі - День незалежності, у Туркменістані - День працівників охорони здоров'я і медичної промисловості, у Фінляндії - День фінської літератури, у Казахстані - День професійних спілок, у В'єтнамі - День визволення столиці, у Тайвані - Свято двох десяток, у Кенії - День Мої, День Худумы, у Сурінамі - День маронов, в Австрії - День референдуму.

Пам'ятні дати 10 жовтня, річниці та події

У цей день в 1853 році відбулася перша зустріч двох великих композиторів - Ріхарда Вагнера і Ференца Ліста. Зустріч організувала 15-річна дочка Ліста Козіма, яка збиралася заміж за диригента Ханса фон Бюлова, учня Ліста і постановника опер Вагнера. Згодом Вагнер стане її коханцем, а через 17 років і чоловіком.

У 1865 році американець Джон Веслі Хайат запатентував "сучасну" більярдну кулю. Він першим знайшов синтетичний матеріал на заміну слонової кістки, що використовується раніше у виробництві куль. Для "більярдних новаторів" був проведений конкурс. Він його виграв, отримавши премію в 10 тисяч доларів.

У 1882 році був заснований Банк Японії.

У 1932 році був урочисто відкритий ДніпроГЕС.

У 1932 році в Харківському фізико-технічному інституті вперше в СРСР була проведена ядерна реакція по розщепленню атомного ядра літію.

У 1933 році в США надійшов у продаж перший у світі пральний порошок.

У 1957 році президент США Айзенхауер був змушений принести вибачення міністру фінансів Гани, якого відмовилися обслужити в ресторані міста Дувр (штат Делавер) через колір його шкіри.

У 1963 році набув чинності договір про заборону випробувань ядерної зброї в атмосфері, космічному просторі і під водою.

10 жовтня 1976 року марафонську дистанцію довжиною 42 км 195 м Йорданідіс пробіг за 7 годин 33 хвилини, і, хоча нинішні чемпіони долають її за 2 години, рекорд полягав в іншому: вік марафонця перевищував 98 років. І це не межа: його побратим по захопленню, британець Бастер Мартін Пробіг марафонську дистанцію, коли йому був 101 рік!

У 1997 році французька актриса і борець за права тварин Бріжит Бардо була оштрафована судом на 1600 доларів за спробу перешкодити принесенню баранчика в жертву мусульманами.

Яке сьогодні церковне свято

Православна церква 10 жовтня вшановує пам'ять преподобного Саватія Соловецького. Інші назви свята: "Саватій", "день Саватія", "Пчельник". У цей день бджолярі закінчують всі приготування до зими і прибирають вулики.

Що сьогодні не можна робити

Вважається, що іншими справами, крім як заняттями бджолами, не можна займатися, так як це - гріх. Та й все зроблене не принесе користі.

Прикмети на 10 жовтня

З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:

гроза - зима буде недовгою, теплою і без снігу;

сухо і немає дощу - зима прийде пізно.

Іменини 10 жовтня

Іменини у Аристарха, Гната, Петра, Марка, Віктора, Зінаїди, Каллістрата, Дмитра та Михайла.

16 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page