top of page

Сімейні лікарі - люди, яким довіряють

19 травня - Всесвітній день сімейного лікаря. Відзначення цього дня започаткувала всесвітня організація сімейних лікарів WONCA. Цей день присвячений ролі сімейного лікаря (лікаря загальної практики) в системах охорони здоров’я всього світу, він дає можливість підкреслити важливий внесок сімейних лікарів в охорону здоров’я населення.

За визначенням WONCA, сімейний лікар (лікар загальної практики) – фахівець, який надає первинну медико-санітарну допомогу всім членам сім’ї, незалежно від віку, статі, характеру захворювання, з урахуванням психологічних, соціальних, культурних та особистих особливостей пацієнта та родини.

Зараз під час карантину і боротьби з коронавірусною інфекцією роль сімейного лікаря важко переоцінити. Сімейні лікарі залишаються поруч з українцями під час боротьби з COVID-19. Вони тримають зв’язок зі своїми пацієнтами, відповідають на численні питання, розвіюють побоювання, допомагають пройти випробування коронавірусом тим, хто потребує особливої турботи та уваги.

Напередодні свята хочу сказати слово про сімейних лікарів, які працюють в амбулаторії загальної практики-сімейної медицини мого рідного села Черленівка. Це Паламар Ігор Валерійович та Присяжна Галина Вікторівна. Аби ближче познайомитися і все детально розпитати, я прийшла в амбулаторію. Будинок невеликий, але ошатний, видно, що недавно після ремонту: вікна, двері, дах, фасад – нові. Також будівля пристосована для пацієнтів із обмеженими фізичними можливостями. Заходжу в середину. На прийом до лікарів лише троє пацієнтів і поки лікарі зайняті ними, вивчаю амбулаторію з середини. Тут також недавно робили ремонт. У приміщенні чисто і затишно. Є пункт екстреної швидкої медичної допомоги та стоматологічний кабінет. В кабінетах сімейних лікарів створено належні умови: комп’ютеризоване робоче місце, а ще до послуг – легковий автомобіль із водієм.

А ось і наші сімейні лікарі, знайомтеся: Ігор Валерійович Паламар, закінчив Буковинський державний медичний університет у 2001 році за спеціальністю «лікувальна справа». Працює сімейним лікарем в Черленівці з 2016 року.

Галина Вікторівна Присяжна, закінчила Буковинський державний медичний університет у 2004 році за спеціальністю «лікувальна справа». Працює в Черленівці з 2006 року. Спочатку в Черленівській дільничній лікарні терапевтом, а з 2013 року – сімейним лікарем.

Робочий день сімейного лікаря

Лікарі амбулаторії працюють з 8-ї ранку до 18.00. З ними працюють медсестри. Упродовж дня відчинений процедурний кабінет, де його медсестра робить щеплення або призначені лікарями уколи. До або після прийому, якщо були заявки на прийом лікаря вдома, Ігор Валерійович або Галина Вікторівна виїжджає разом з водієм до людини додому. Зазвичай на виклик додому можуть розраховувати люди, які не можуть самостійно пересуватись, або важко хворі.

«Лікар іде до важких пацієнтів, до лежачих, до маленьких діток. У нас залишились патронажі новонароджених. До місяця часу до немовляти приходить лікар. Далі вже дитину приносять до нас на огляди. Якщо ж дитина до року захворіла, то ми ідемо до них самі», – пояснює Ігор Паламар.

"Буває, вечір, вихідний день, свято — а людям нікуди йти, вони приходять до мене додому. Я вимушена, я навіть не маю права їм відмовити", — каже Галина Вікторівна.

-Скільки звернень у Вас бувають за добу?

-+- за добу до кожного з нас можуть звернутися десь 20 людей, можливо і більше. Для кожної людини приділяється увага, ми враховуємо всі їхні скарги і надаємо їм відповідну допомогу.

«Взагалі ми обслуговуємо понад 2000 пацієнтів, які мешкають в Черленівці, Щербинцях, Фросні та Жілівці»

Медична реформа: в чому суть ?

Внаслідок медичної реформи 2018 року з’явились сімейні лікарі та декларації. Українці тепер не прив’язані до місця проживання і можуть підписати декларацію навіть з лікарем із Новоселиці, але мешкати в Черленівці. Головне — щоб пацієнту було зручно, він довіряв і був задоволений обслуговуванням лікаря.

-Які послуги надає сімейний лікар?

-Для людей майже нічого не змінилося, вони отримують таку ж медичну допомогу, як і до реформи. Головний обов’язок сімейного лікаря – вчасно попередити або виявити захворювання на ранній стадії. А також надати невідкладну допомогу при гострих станах і раптових погіршеннях стану здоров’я: високій температурі тіла, гострому і раптовому болю, порушенні серцевого ритму, кровотечі та інших станах: захворюваннях, отруєннях і травмах, що потребують невідкладної допомоги. А також профілактика захворювань груп ризику, вакцинація, видача медичних довідок та лікарняних листків, виписування рецептів та рецепти на ліки для хворих пільгових категорій.

-Як відносяться люди до заключення угод із сімейними лікарями?

-На даний момент - позитивно. Якщо на початку цієї реформи, людям було невідомо, незрозуміло що до чого з цією реформою, то зараз все більш чітко і ясно.

-Що потрібно для заповнення декларацій? На який термін вона укладається?

- Потрібні паспорт, ідентифікаційний код, для неповнолітніх - свідоцтво про народження і номер телефону. Декларація підписується безстроково і діє до моменту, доки людина не вирішить змінити лікаря.

-Як виходити із ситуації, коли сімейний лікар у відпустці або відсутній з інших причин?

-Про ці зміни будуть повідомлені наші пацієнти. Ми завжди підтримаємо один одного. Ми не конкуренти. Ми є партнери на шляху здоров'я. Ми ті кому довіряють, які на рівні виконують свої професійні обов'язки. Наші пацієнти, далі так само отримуватимуть медичну допомогу, лиш під наглядом іншого лікаря.

Лікування по телефону: яке Ваше ставлення?

В період карантинних обмежень було рекомендовано надавати консультацію пацієнтам через телефон.


- Чи можна лікувати і по телефону?

- Бувають випадки. Якщо людина може озвучити свою проблему і їй достатньо розмови зі мною, то якісь питання можна вирішити дистанційно. Але все ж таки ми надаємо перевагу очному лікуванні і стараємось безпосередньо контактувати з пацієнтом.

Вакцинація

Вакцинація від коронавірусу в Україні повільно, але триває. Українців зараз щеплять трьома видами вакцин - AstraZeneca (індійська Covishield та корейська - AstraZeneca-SKBio), американською Pfizer (Comirnaty) та китайською CoronaVac.

- Як люди відносяться до вакцинацій?

- Відносно. Поки що люди ставляться з насторогою, з невпевненістю. Оскільки їм невідомо, як діятиме вакцина в їхньому організмі.

- Скільки людей вже вакцинувалися?

- 1,5% людей.

Поради дорогим пацієнтам

Головне – не відкладати лікування на потім. Якщо вас щось хвилює, негайно звертатися до лікаря. Адже вилікувати хворобу на ранніх стадіях набагато легше, ніж коли вона застаріла і запущена. Лікування проходить і дешевше, і набагато легше як для пацієнта, так і для лікаря.

- Що б ви порадили Вашим пацієнтам, і взагалі людям?

- Підтримувати здоровий спосіб життя, займатися спортом, вживати корисну їжу, дотримуватися правил гігієни, це все елементарні речі які всім людям відомі, але не всі їх дотримуються. До чого і призводять захворювання організм. Головне вчасно звернутися до лікаря.

Авторка: Віталіна Брябін

352 перегляди0 коментарів
bottom of page