top of page

У Новоселиці реконструюють будівлі ліцею

Проведуть капітальний ремонт музею Новоселицького ліцею, оновлять його експозиції і розроблять новий туристичний маршрут

В Новоселиці розпочинається проєкт - "Розвиток та збереження споруд історичної та культурної спадщини Новоселицького ліцею Новоселицької МТГ Чернівецька області, який визнаний переможцем в межах Програми підтримки ініціатив місцевих карпатських громад ЄВРОРЕГІОН "КАРПАТИ - УКРАЇНА".

Створено проектну команду, з якою сьогодні зустрілась голова Новоселицької громади Марія Нікорич. Заявником проєкту виступила Новоселицька міська рада, партнери – ГО «Новоселицька Агенція економічного розвитку та транскордонної співпраці» і Новоселицький ліцей.

Ця навчальна установа розташована у більш як столітніх будівлях, що мають місцеву історичну та культурну цінність. Комплекс будівель заснований у 1893 році як будинок російської митниці на кордоні з Австро-Угорщиною. Вона складається з 5-ти одноповерхових корпусів з орнаментальною цегляною кладкою, прикрашеними в’яззю пілястрами та арочними вікнами з кам’яними візерунками. В одному з корпусів розміщений музей історії навчального закладу, який відображає історію з моменту виникнення історичної пам’ятки. На сьогодні у всіх корпусах збережено архітектурний стиль, що дає можливість порівняти та віднайти схожість в оформленні будівлі з Новоселицьким залізничним вокзалом - найяскравішою спорудою міста. Будівля вокзалу знаходиться поряд з приміщеннями ліцею та була збудована у 1905 році. Разом ці будівлі формують унікальну сукупність нерухомих об’єктів спадщини місцевого значення.

Основною проблемою є низька відвідуваність музею населенням краю. Її вирішення автори проєкту побачили зокрема у проведенні капітального ремонту приміщення музею, який допоможе зберегти історичну та культурну пам’ятку, розвинути музейну та екскурсійну справи. Важливо надати музею стратегічної ролі як посередника між минулим та теперішнім. У 2019-2020 роках силами небайдужих жителів у приміщенні зробили косметичний ремонт, оновили експозицію та інформаційні стенди, чим підвищили рівень зацікавленості музеєм як місцевих жителів, так і гостей міста (понад 2000 осіб).

Використання музею як відправної точки екскурсії корпусами та сусіднього Новоселицького вокзалу дозволить створити додаткову культурно-екскурсійну послугу для мешканців та гостей громади, а для школярів - цікаво вивчати історію та культуру громади і регіону. Для цього в межах проєкту буде розроблений екскурсійний маршрут (музей, Новоселицький залізничний вокзал, споруда на кордоні між двома імперіями Російської та Австро-Угорської, Церква святого Миколая, Церква святого Георгія, Церква Успіня Пресвятої Богородиці, Новоселицька синагога Альт-Ной)ю Для проведення екскурсій підготують трьох екскурсоводів. Заплановане і провендення конференції з обміну досвідом по збереженню місцевої історичної та культурної спадщини між учнями Новоселицької МТГ та учнями Усть-Путильської територіальної громади, які також беруть участь в Програмі підтримки ініціатив місцевих карпатських громад.

Проєкт буде виконуватись за співфінансування Новоселицької міської ради, яка зацікавлена в своєму розвитку та промоції території. Розрахований він на три місяці. Як зазначила голова Новоселицької МТГ Марія Нікорич під час зустрічі з учасниками проєкту, уже до кінця нинішнього року мають бути проведені перші екскурсії в оновленому приміщенні музею.

173 перегляди0 коментарів

Comments


bottom of page