top of page

Як доглядати сад у грудні

Початок зими — це, як правило, перші морози та хуртовини, найдовші ночі та найкоротші дні. Справ у садівників значно поменшало.

І все ж таки зовсім забути про сад не можна. Він, як і раніше, потребує нашої уваги та догляду. Якщо снігу немає, потрібно подбати про утеплення штамбів та пристовбурних кіл плодових дерев та кущів. У разі снігопаду, якщо сніг мокрий, його потрібно струсити з гілок, щоб попередити їх відлами. Особливої ​​уваги вимагають місця щеплення, оскільки вони найбільш схильні до розломів. Якщо це не було зроблено раніше, у безморозні дні треба оновити побілку та обв'язку на молодих деревах персика (обов'язково), черешні та сливи (по можливості), щоб захистити їх від морозу та сонячних опіків.

Пагони найцінніших сортів малини захищають від морозного висушування стебел.

Для цього зв'язують їх, пригинають до землі та накривають лапником або агроволокном. Молоді рослини суниці накривають мульчею, щоб захистити від промерзання. Якщо грудень не морозний, цей час можна використати для очищення саду від пирію: перекопують засмічені ділянки, вибирають кореневища пирію та личинки шкідників, що зимують у ґрунті. Доцільно внести гній, перегній, компост, попіл під перекопування. Вільний час можна використовувати і для викорчування пнів, підготовки посадкових ям.

Перша декада грудня – найкращий час для заготівлі живців плодових дерев.

Оскільки у грудні кількість поживних речовин у них максимальна, живці приживаються краще, ніж заготовлені у лютому-березні. Нарізані живці поміщають у ємність з вологим субстратом (глина, пісок, пропарена тирса), опустивши нижні кінці їх на глибину 10-15 сантиметрів. На винограднику у грудні роботи небагато. Але не завадить оглянути шпалери, перевірити їхній стан, очистити дріт від залишків лози.

Іноді перевіряють якість і безпеку саджанців винограду.

При надмірному зволоженні їх провітрюють, якщо вони підсохли, змочують коріння. Треба подбати про зимуючих птахів, повісити годівниці і регулярно наповнювати їх кормом. Інакше птахи не прилітатимуть до них.

Просо, овес, пшениця, насіння соняшника, шматочки несоленого сала та м'яса, сушена горобина та глід, горіхи допоможуть птахам пережити голодний та холодний час. А навесні та влітку вони «відпрацюють», знищуючи гусениць шкідників у вашому саду.

Грудень – місяць планування. Проведіть ревізію садового інвентарю, огляньте інструмент, очистіть, змастіть, якщо треба відремонтуйте. Проаналізувавши запаси та потреби у добривах, засобах захисту рослин, інструментах, складіть список необхідних покупок. Якщо через карантин не вдасться відвідати виставки-ярмарки, замовте те, що потрібно інтернетом.

Щоб не нарватися на нечистих на руку продавців, почитайте відгуки про компанію та товари, оплачуйте товар при отриманні. Якщо умови карантину дозволять, завітайте на спеціалізовані виставки, які зазвичай проводяться в зимовий час. Там можна купити все необхідне, і зустрітися з колегами-садоводами.

І звичайно ж, грудень – найкращий час для поповнення своїх знань, читання спеціалізованої літератури, відвідування лекцій та семінарів із садівництва – з огляду на умови, зараз це можна робити онлайн. Отримані знання відкривають нові перспективи, народжують нові ідеї, дають імпульс творчій праці у садибі.

© Журнал "Огородник"

27 переглядів0 коментарів

תגובות


bottom of page