top of page

Перший гостинець сезону: особливості вирощування цибулі батун

Цибуля батун (татарка, зимова, піщана, китайська, дудчаста) – один з найбільш поширених видів багаторічної цибулі. Завдяки зимо- і морозостійкості, а також короткому періоду спокою (від 1 тижня до 1 місяця), батун починає рости ще під снігом і дає продукцію ранньою весною.
Ботанічний опис

Батун (Allium fistulosum L.) – багаторічна рослина родини лілійних. Виростає на одному місці 5-6 і навіть 10 років. На відміну від ріпчастої цибулі, у нього формується несправжня, а помилкова цибулина, з денця якої впродовж усього періоду вегетації розвиваються всі нові і нові гілки і листя. Листя трубчасте, порожнисте, вкрите восковим нальотом. Починаючи з другого року життя, батун щорічно цвіте і формує насіння. Квіткова стрілка заввишки 0,6-1,4 м. Суцвіття – несправжня парасолька, що містить 200-500 квіток. Плід – тригранна коробочка з 2-5 насінинами. Насіння тригранне, чорне, покрите твердою зморшкуватою оболонкою. Воно зберігає схожість 2-3 роки. Маса 1000 насінин 2,5-4,5 г.

Відомі чотири підвиди батуна: російський, японський, китайський та багатоярусний. Вони розрізняються за морфологічними (кількість і забарвлення листя, ступінь розгалуження, висота рослин), господарськими (скоростиглість, урожайність) ознаками і смаковими якостями.

В Україні вирощують в основному російський підвид. До нього відносяться форми з порівняно невеликим (30-40 см) темно-зеленим листям гострого смаку, яке при запізненні зі збиранням швидко грубіє. Рослини сильно гілкуються і на третій рік утворюють 30-60 гілок. Відростають дуже рано і не вимерзають навіть в дуже суворі зими.

Біологічні особливості

Батун відрізняється високою холодостійкістю. Рослина світлолюбна, потребує достатнього зволоження, вимоглива до родючості ґрунту. Добре росте на багатих органікою суглинних, супіщаних ґрунтах, чорноземах, погано розвивається – на заболочених, торф'яних і кислих. При рН 5,5 і нижче ґрунт необхідно вапнувати, навіть незначне збільшення кислотності негативно позначається на розвитку рослин – листя стає дрібним, світло-зеленим, кінчики його жовтіють. В зелені батуна містяться від 1,7 до 2,4% цукрів, 1,6-2,5 г протеїну, 2,2-3,1 мг% каротину, від 82 до 125 мг% вітаміну С, а так само ефірні олії, мікроелементи та ін.

Агротехніка і розмноження

Батун можна вирощувати в одно- і багаторічній культурі як у відкритому, так і захищеному ґрунті. Незалежно від способу вирощування ґрунт готують (орють, перекопують) з осені.

  • При багаторічній культурі цибулі під оранку восени вносять органічні (перепрілий гній, перегній або компост – 6-10 кг/м2) і мінеральні добрива (30-50 г/м2 суперфосфату, 15-30 г/м2 хлористого калію).

  • А азотні добрива (15-20 г/м2 аміачної селітри) вносять навесні.

  • При багаторічному способі вирощування посів проводять навесні (в квітні – на початку травня).

  • Грядку готують в день посіву – видаляють бур'яни, ґрунт ретельно обробляють і ущільнюють. Сіють у вологий ґрунт, рядовим способом за схемою 45-50 х 25-30 см. Глибина загортання насіння 0,7-1,5 см.

  • При температурі 14-15 °С сходи з'являються через два тижні, а при 20-22 °С – через 6-8 днів. Догляд за рослинами полягає в своєчасному видаленні бур'янів (цибуля їх дуже не любить) і розпушуванні ґрунту.

У сухе і спекотне літо грунт поливають 3-4 рази, після кожного поливу обов'язково рихлять. У перший рік життя до кінця періоду вегетації рослини формують 2-3 гілки. Листя в цей рік не прибирають. У такому вигляді рослини йдуть в зиму. Дуже рано навесні, а ще краще восени, після перших морозів, висохле листя видаляють, щоб воно не затримувало навесні відростання нових.

Важливо своєчасно прибрати відмерле листя ще й тому, що воно може стати джерелом захворювань цибулі. Навесні листя прибирають для харчових цілей, коли воно досягне 25-30 см в довжину. За сезон його зрізують 2-3 рази, а при хорошому догляді і до 5 разів.

На бідних ґрунтах після збирання листя рослини підживлюють розчином коров'яку (1:15) або золою (200 г/м2). Якщо ґрунт сухий, золу розчиняють в 10 л води, якщо вологий – рівномірно розсипають по поверхні ґрунту і закладають сапкою. Найбільший урожай батун дає з 3-го по 5-й рік життя, після 6-го року урожай починає знижуватися, тому плантацію треба закласти заново.

Дуже ранню зелень цибулі батуна можна отримати, застосовуючи плівкові укриття. Для цього встановлюють каркас, а в лютому накривають його плівкою. Під цим тимчасовим укриттям зелень цибулі ніжніша і соковитіша, і відростає вона на 2-3 тижні раніше, ніж у відкритому ґрунті. Батун розмножується і вегетативним шляхом – поділом куща. Відбирають кращі рослини, викопують і ділять їх на посадочні одиниці з 2-3 гілок. Перед посадкою коріння і листя на 1/3 вкорочують. Посадку проводять влітку, починаючи з кінця липня до початку вересня, або рано навесні за схемою 45-50 х 20-30 см.

При однорічному способі вирощування батуна посів проводять рано навесні і влітку за схемою 15-20 х 1-2 см. При ранньовесняному терміні посіву (квітень) готову продукцію, в залежності від зони, прибирають в червні – серпні. При літньому посіві (кінець липня - початок серпня) рослини до осені встигають сформувати по 2-4 листки і в такому вигляді йдуть в зиму. Навесні другого року вони рано починають рости і готові до збирання в квітні – травні. Урожай зеленої цибулі в однорічній культурі складає 2-8 кг/м2. Вітамінну зелень цибулі використовують в свіжому вигляді або в якості приправи до перших і других страв. Дуже приємно те, що надходить вона впродовж усього періоду вегетації – від ранньої весни до пізньої осені.

Ольга Корабльова

© Журнал "Огородник"

6 переглядів1 коментар
bottom of page