top of page

Як підготувати сад до зими

Зібравши врожай, більшість людей забувають про сад. Але його слід належно підготувати до зими.

Приберіть «мумії» та відмерлу кору: зніміть із гілок залишки муміфікованих плодів, ко­трі стають розсадником патогенів.

Водночас видаляють зі стовбурів стару відмерлу кору, мохи, лишай­ники, під якими влаштовуються зи­мувати личинки.

Здорове листя — у компост: листя зі здорового саду можна давати у компост чи використовува­ти для мульчування грядок. Якщо ж плодові насадження вражені хворо­бами, тоді цей золотистий матеріал вивезіть із ділянки.

«Стрижка»: за тепла поки немає снігу доцільно провести об­різування. Повністю видаліть сухі, поламані гілки, і ті, що ростуть усе­редину крони (вони все одно не плодоноситимуть). Рани обробля­ють розчином мідного купоросу (1 ч. л. речовини на 1 л води) та зама­щують садовим варом або олійною фарбою.

Обробка проти хвороб і шкідників: якщо на деревах помічено озна­ки цвілі, то після падолисту обпри­скайте 3%-ним розчином бордоської рідини. А щоб позбутися збудників кокомікозу, парші, борошнистої роси тощо, застосовують сечовину (0,5 кг на 10 л води). Не забувайте змочува­ти й міжряддя, тільки більш концен­трованим розчином (1 кг сечовини на відро води). Згаданий агрозахід до­поможе знищити небажаних гостей, що влаштувались зимувати на гілках і в землі.

Також корисне розпушування ґрунту садовими вилами завглиб­шки 20 см. Тоді личинки опиняться на поверхні й загинуть від морозів.

Підживлюємо дерева :для підгодівлі восени викорис­товують гнойову рідину, розведену у пропорції 1:10. Також дають ком­пост (деревам віком 1−7 років — 1,5−2 кілограми на 1 кв. м, а старшим — 2−3 кг), попіл (100 г на 10 л води), перегній (½ відра на 1 кв. м. при­стовбурного кола). Також поверхню пристовбурового кола муль­чують торфом, хвоєю, перегно­єм або компостом.

Застосовують і мінеральні до­брива, за винятком азоту, який ак­тивізує небажані цього періоду про­цеси росту і знижує зимостійкість культур. Внесіть фосфорно-калійні елементи або гнойову рідину.

Побілка стовбурів: щоб захистити штабми від со­нячних опіків, побіліть їх до нижніх скелетних гілок. Засіб можна приготувати самостій­но: 3 кг вапна і 500 г мідного купоро­су розводять у 10 л води.

Захист від гризунів : зайці та миші взимку люблять поласувати корою плодових дерев (особливо молодих). Запобігти цьо­му допоможе обгортання стовбурців на висоту 50−100 см розрізаними пластиковими пляшками чи іншим надійним матеріалом. Проти хвос­татих гризунів застосовують дуже ефективний біологічний препарат Бактоцид (2 кілограми на гектар). Нагадаємо: виробництвом Бактоциду в області займається відділ біологічного методу захисту рослин ДУ «Чернівецька обласна фітосанітарна лабораторія»

Серед хімічних препаратів дозволені до застосування родентициди: Антимиша, принада (2-3 пакетики на нору); Бромакем, ПР (20-30 гр/5 м² або 2-4 брикети на купі); Капкан-принада №1 (зернова суміш – 1,5-2,5 кг/га, 15 г в нірку, парафіновані брикети – 1,5-2,5 кг/га, 1-2 брикети в нору); Крисолов, принада (1-2 пакетики на нору); принада для знищення мишовидних гризунів Багіра (1,5-2,5 кг/га); Рат Кіллер Супер, ГП (5-10 кг/га); ротентицидні принади «Щелкунчик, ПР», 10-25 г на 5 м² та «RED KILLER», 5-7 г/нору сипучої суміші або 2-3 пакети тістових брикетів на нору.

При роботі з засобами захисту рослин слід дотримуватись загальноприйнятих державних санітарних правил ДСП 8.8.1 та правил техніки безпеки.

Турбота про чагарники : у ягідних чагарників ви­даліть непотрібну порість, хворі, засохлі і старі гілки. Зрізи роблять над брунькою, яка спрямована на­зовні куща. Крім того, у смородини обрізають під корінь усі пагони ві­ком понад п’ять років, у червоних та білих порічок — старші восьми років. Це дозволить молодим паросткам навесні швидше розвиватися. Піс­ля такої «стрижки» підгодуйте наса­дження калійно-фосфорним добри­вом (скажімо, на кожну рослину — 1 ст. л. суперфосфату й сірчанокисло­го калію) або гноївкою чи золою.

Подібний догляд проводять і на кущах аґрусу. Стинайте гілки після шестирічного віку. Також видаляють сухі, хворі та непродуктивні пагони. Кореневу поросль обрізуйте у міру відростання.

На кущах традиційних сортів ма­лини необхідно вирізувати хворі й загущені стебла. Залишайте тільки здорові однолітні пагони. А ось ремонтантні насадження скошують біля самої поверхні (можна робити це й ранньої весни).

Малині корисна підгодівля пере­прілим гноєм (6 кг на 1кв. м), роз­веденим курячим послідом (1:12). Як альтернатива підійде подвійний суперфосфат (20 г на 1 м ряду).

Наталія Костюк

Управління фітосанітарної безпеки

ГУ Держпродспоживслужби

47 переглядів1 коментар

1 Comment


Yumi Vega
Yumi Vega
Feb 11, 2023

Very easily this site will most likely irrefutably perhaps end up being popular including numerous weblogs individuals, in order to it's persistent content pieces or possibly views. https://j9korea.com/

Like
bottom of page