top of page

Сьогодні - Міжнародний день шампанського

У світі відзначаються Міжнародний день шампанського, Всесвітній день миття рук, Всесвітній день студента, Міжнародний день сільських жінок, День здоров'я грудей, День синдрому дублікації хромосоми, Міжнародний день білої тростини.

У США - День буркуна, День мамографії, День косметолога, День боротьби зі Снідом серед латиноамериканців, День "Я люблю Люсі", День жаркого з фазаном, День мопса, День курки по-італійськи, День сирного сиру, День грибів, День пам'яті жертв викиднів і дитячої смертності, в Індії - День студента, Свято "Дашахра", Дурга-пуджа, у Бразилії - День вчителя, в Італії - Фестиваль шоколаду в Перуджі, в Білорусі - День працівників фармацевтичної і мікробіологічної промисловості, у Грузії - Свято "Моцаметоба", в Канаді - День шаурми, у Тунісі - День евакуації, у Камбоджі - День пам'яті короля-батька, в Чилі - День бабусі та дідуся, в Австралії - Flinders Island Show, в Непалі, Бутані - Свято "Дашайн".

Пам'ятні дати 15 жовтня, річниці та події

У цей день в 1570 році було засноване місто Пхеньян, нині столиця Північної Кореї.

У 1581 році в Парижі королева-мати Франції Катерина Медічі представила своїм гостям перший в історії публічний балет - "комічний балет королеви".

У 1582 році папа Григорій XIII ввів Григоріанський календар. В Італії, Речі Посполитій, Португалії та Іспанії за 4 жовтня цього року послідувало відразу 15 Жовтня. В інших країнах новий календар вводився набагато пізніше.

У 1666 році англійський король Карл II вперше надів жилет, ввівши нову моду.

У 1880 році, через 632 роки після закладки першого каменю, було завершено будівництво Кельнського собору.

У 1917 році в ході Першої світової війни, у Венсені, в околицях Парижа, була розстріляна Мата Харі за шпигунство на користь Німеччини. Мата Харі (в перекладі з Малазійської мови - "око Нової Зорі") була добре відома в Європі на початку 20 століття. Вона професійно виконувала індійські та японські танці. Видаючи себе за дочку храмової танцівниці з Ост-Індії, вона виступала в модних салонах Парижа, Монте-Карло, Берліна, Відня, Мілана і Мадрида. Користуючись величезним успіхом, Мата Харі вважалася найбільш високооплачуваною куртизанкою в Європі.

Але всесвітньо відомим її ім'я стало через інший талант: найкрасивіша жінка Парижа зачаровувала чоловіків і між справою вивідувала у них державні таємниці. Саме це і привело її до смерті: звинувачена в шпигунстві на користь кайзерівської Німеччини у воєнний час, Мата Харі 13 лютого 1917 року була заарештована в Парижі французькою розвідкою. Суд над нею, який засудив її до смертної кари, пройшов при закритих дверях. Адвокат подав апеляцію, але безрезультатно.

І 15 жовтня 1917 року на військовому полігоні у Венсенні Мата Харі була розстріляна. Більшість істориків вважає, що провина куртизанки (тобто ефективність її як розвідниці) була сильно перебільшена. Як стверджують адвокати, французький військовий суд взагалі підтасував факти. Мата Харі дійсно "викачувала" гроші з представників еліти Німеччини та Франції, але вона ніколи не продавала інформацію.

На думку адвокатів, суд над Матою Харі був показовим: Франції потрібна гучна справа, яка продемонструвала б, як добре працюють французькі спецслужби. Була й інша причина: розваги багатих парижан дратували французів-обивателів, родичі яких в цей час гинули на війні. У 1932 році про неї був знятий фільм з Гретою Гарбо в головній ролі.

У 1926 році в Києві був відкритий російський драматичний театр - нині імені Лесі Українки.

У 1928 році німецький дирижабль "Граф Цеппелін" здійснив перший комерційний рейс через Атлантичний океан.

У 1962 році стартувала "Карибська криза": почалося протистояння між США і СРСР через радянські ядерні ракети, розміщені на Кубі. Конфлікт поставив світ на межу ядерної війни. Через 13 днів криза вирішилася.

У 1964 році був введений в дію найбільший у світі нафтопровід "Дружба".

У 1970 році стався перший випадок викрадення літака в СРСР, що отримав широкий розголос. Батько і син Бразінскаси захопили літак "Аерофлоту" Ан-24, що здійснював рейс Сухумі - Батумі, вбили бортпровідницю Надію Курченко, поранили інших членів екіпажу і примусили посадити літак в Трабзоні (Туреччина).

Пранас Бразінскас з сином пізніше отримали документи на нові імена і оселилися в каліфорнійському місті Санта-Моніка. Повітряні терористи так і залишилися жити в США. Закінчилася ця історія також трагічно, як і починалася. 5 лютого 2002 року син убив старого 77-річного батька після чергової сварки. У підсумку за навмисне вбивство йому дали 16 років. За статтею, за якою засуджений Бразінскас-молодший, американські закони амністії не передбачають. Варто нагадати, що в радянській історії було ще більш "гучне" викрадення літака - 8 березня 1988 року літак Ту-154 намагалася викрасти знаменита тоді сім'я музикантів Овечкіних. Але це вже зовсім інша історія.

У 2000 році в Парижі на Монмартрі відкрили "стіну любові". У День Всіх Закоханих біля стіни відбувається символічний акт-масово випускають білих голубів.

У 2003 році в Китаї був запушений перший космічний корабель з космонавтом на борту - "Шеньчжоу-5".

Яке сьогодні церковне свято

Православна церква 15 жовтня вшановує пам'ять мученика Кипріяна і мучениці Юстини. Інші назви свята: "Кипріан і Устинья", "Купріянов день","День Устині", "День очищення від ман".

Що сьогодні не можна робити

Якщо ви в цей день захворієте, то можете не хвилюватися - скоро підете на поправку. Але ось нові справи не можна починати, вони проваляться. Не надягайте яскравий одяг, щоб не привернути до себе пристріт і псування.

Прикмети на 15 жовтня

З давніх-давен існують погодні прикмети на цей день:

вранці іній - погода в найближчі дні буде сухою і сонячною;

весь день йде дощ - зима буде холодною;

вранці тиха погода - до вечора варто чекати похолодання.21 перегляд0 коментарів

Comments


bottom of page