top of page

Топінамбур - поживно і корисно

Топінамбур – вид багаторічних рослин родини айстрових.

Культура відома також під назвою земляна груша або єрусалимський артишок. Цінність представляють бульби топінамбура, які за поживністю і харчовими якостями не поступаються картоплі.

Наш автор вже кілька років вирощує топінамбур на своїй ділянці і переконався в його оздоровчих властивостях. Батьківщіна земляної груші – Північна Америка. У наших краях про цю рослину дізналися в XVIII столітті. Топінамбур має потужне розгалужене стебло висотою до 2 м. На коренях утворюється до 20 бульб завбільшки з картоплину, неправильної округлої форми. У світі існує понад 300 сортів і гібридів топінамбура. Є навіть топісоняшник – рослина, створена шляхом схрещування топінамбура з соняшником.

За поживністю топінамбур перевершує багато овочів. У його бульбах міститься багато цукрів, вуглеводів, мінеральних солей і вітамінів. Завдяки наявності інуліну топінамбур корисний при захворюванні на цукровий діабет. Крім того, він ефективний при панкреатиті, виразці шлунка, сечокам'яній і гіпертонічній хворобах. Потрапляючи в організм, топінамбур розщеплює нітрати, шлаки, камені, солі, нормалізує обмін речовин. Бульби відрізняються соковитістю, приємним солодкуватим смаком. Їх вживають в сирому, вареному, смаженому і тушкованому вигляді, консервують і сушать.

Земляна груша вважається вельми витривалою культурою, добре росте на піщаних ґрунтах. Рослина витримує заморозки до -5 °С, добре переносить тимчасову засуху. Розмножують топінамбур бульбами, які висаджують в квітні-травні під лопату, як картоплю. Глибина загортання – 12-18 см. На початку літа рослини підсапують. Оскільки кущі виростають досить високими, до липня рослини підв'язують до кілків. Якщо в ґрунті недостатньо вологи, ріст бульб сповільнюється, тому в суху погоду рослини рясно поливають. Кожні 2-3 тижні підживлюють їх розчином коров'яку (1: 5) або курячого посліду (1:10).

Подальший догляд полягає в прополці і неглибокому підгортанні.+ Восени викопують найбільші бульби, які бажано одразу вжити в їжу. На відміну від картоплі, викопані кореневища топінамбура довго не зберігаються. Тому бульби зазвичай залишають зимувати в ґрунті. Топінамбур – хороший медонос і відмінний корм для домашніх тварин. Він також може служити декоративною рослиною в озелененні дачної або присадибної ділянки. Раджу і вам ближче познайомитися з цією невибагливою і корисною для здоров'я рослиною.

Микола Маслак

© Журнал "Огородник"

58 переглядів1 коментар
bottom of page